http://33.kanal.com/33-jj-kanal/pereviriti-nachalnika-policiyi-na-separatizm-7714.html
Якщо не буде його відставки – 10 березня у Вінницю прибудуть всі Автомайдани України
Скандал із призначенням начальником ГУ поліції Вінницької області Антона Шевцова, якого активістка Таїса Гайда та інші громадські організації звинувачують у сепаратизмі, стрімко набирає обертів, вже дійшов до міністра Арсена Авакова та його радника Антона Геращенка.
Втім, силовий міністр, який своїм наказом прислав у президентську область «варяга» із Криму та збурив активістів Майдану, депутатів, поки що відмовчується... Чому? Є версія, що це призначення у Вінницьку область — свого роду кадровий компроміс між командами Порошенка-Гройсмана і Яценюка-Авакова. Бо після передчасної смерті Юрія Куцого посаду головного поліцейського Вінниці отримала людина «команди вінничан» Анатолій Присяжнюк. Водночас Авакову, кажуть, дісталась квота по вільному кріслу начальника обласної поліції... І після ряду перемовин та торгів і, може, негласної підтримки Яценюка Вінниччину, як «приз» у казино, ймовірно, отримав Сергій Березенко — амбітний молодий нардеп корінням із Вінниці, керівник президентської ДУСі (з червня 2014-го по серпень 2015-го) та племінник нардепа зі стажем та екс-губернатора Вінниччини Анатолія Матвієнка. Чому саме Березенка згадують в ході призначення Шевцова на Вінниччину?
З’ясувалось, що саме нікому не відомий Антон Шевцов із АТО приїхав на роботу в Чернігів прямо перед виборами до Верховної Ради по скандальному 205-му округу. До речі, підполковник під час своєї першої прес-конференції у Вінниці визнав, що ті вибори були дуже брудними і стали випробуванням на міцність. Бо саме тут, у Чернігові, минулого літа за мандат народного депутата із тітушками з Вінниці, зброєю, спробами підкупу виборців та боротьбою «ноздря в ноздрю» змагались Сергій Березенко (БПП) і Геннадій Корбан (УКРОП). Які гроші, адмінресурс та технології були задіяні на 205-му, говорила і показувала вся Україна. Адже фактично це був «бій» між командами Порошенка і Коломойського. Як відомо, тоді перемогла молодість та кандидат від президентської «Солідарності»... Але команда правої руки Ігоря Коломойського — Корбана — ще минулого літа зібрала весь можливий компромат на Антона Шевцова, який, на їхню думку, виступав своєрідним «охоронцем» кандидата від влади. І ось тепер, через півроку після перемоги Сергія Березенка в Чернігові, Антон Валерійович, цілком можливо, отримав свою нагороду — посаду на Вінниччині. Але тихого курорту та комфортного кар’єрного росту на Поділлі не вийшло...
Місцеві активісти Майдану на чолі із Таїсою Гайдою розкопали, на їхню думку, «таємне» минуле підполковника із Севастополя. Зокрема, в його біографії останніх років Таїса із однодумцями та блогерами знайшла «білі плями» із життя родини Шевцова в окупованому Криму. А ще його фото з прихильником «руської весни», боксером та депутатом Російської Держдуми Миколою Валуєвим, сторінки дружини Шевцова у соцмережах із «симпатіями» до Путіна, «Крим-наш» та ще багато чого колорадського, проросійського і шокуючого...
Тому, щоб відповісти на ці звинувачення, 25 лютого Антон Шевцов зібрав короткий брифінг на 5 питань-відповідей. Із вінницькими журналістами спілкувався не більше 15 хвилин та російською мовою. Хвилювався, назвав усі «знахідки» активістів «брудною кампанією» та просив не чіпати його родину, яка справді досі живе в окупованому Криму. На всі запитання ЗМІ Антон Шевцов відповісти не встиг чи не захотів? А тому заявив, що готовий прийти на допит в СБУ і відповідати на детекторі брехні...
– Щодо звинувачень у сепаратизмі, то вперше це питання піднімалось у Чернігові. Хочу його зняти назавжди, — заявив минулого тижня Шевцов. — Прошу громадськість в особі народних депутатів і загальнонаціональних авторитетів підключитись до цієї перевірки. Я надам повне сприяння компетентним органам з подальшим обнародуванням цих результатів. Готовий відповісти на всі запитання, де, коли і в який час я знаходився. Завжди вважав і вважаю Україну своєю Батьківщиною і дуже переживаю про те, що сталося з Кримом. Служу Україні і українському народові і буду відданим присязі. Щодо сторінок у соцмережі, то їх зламали й на наших фото розмістили триколори. Щодо Валуєва, то він мені подобається як боксер. Був би це Кличко, то і з ним би зробив фото. А фотографії 9 Травня — такі є в будь-яких альбомах жителів нашої країни, і з якими стрічками ми святкували День Перемоги, тоді було неважливо.
– Чому ви впевнені, що вас хочуть дискредитувати? Кому це треба?
– 28 січня я був призначений начальником ГУНП у Вінницькій області. 5 лютого був представлений і приступив до роботи два тижні тому. Спроби дискредитації почалися тоді, коли я взяв під контроль ряд кримінальних проваджень. Мене зацікавило, на якій підставі видавалися дозволи на зброю людям з сумнівною репутацією. Почав проводити перевірки. І відразу ж з'явилися провокатори, які опустилися до брудних звинувачень, щоб мене очорнити і уникнути відповідальності. Це стосується і активістки (Таїса Гайда — прим. авт), члени родини якої (її чоловік Ігор Басюк, що оформив дозвіл на мисливську рушницю — прим.авт.) фігурували в ряді цих виробництв. Але ми продовжимо розслідування і доведемо його до кінця, щоб винні були покарані за законом.
– Чому ваша дружина за політику Путіна? Як може родина АТОшника і начальника обласної поліції безпечно жити досі в окупованому Криму?
– Вона підтримує мене та моїх дітей. Я днями маю родину перевезти.
– Коли та де воювали у батальйоні «Луганськ-1»?
– Всі дані є у моїй біографії. Я займався здебільшого організаційною роботою, а не брав участь у бойових завданнях.
– Коли ви фотографувались із Валуєвим?
– Я не пам’ятаю точної дати... Поважаю його як спортсмена, і ніякої політики тут немає.
Вже наступного дня цей скандал засвітився на позачерговій сесії обласної ради та став темою №1 з обговорення на Вінниччині. Адже Таїсія Гайда з трибуни сесії облради зачитала звернення до депутатів, в якому оприлюднила всі факти і версії щодо нового начальника поліції, його сім'ї та обставин призначення в область людини із, на її думку, проросійськими поглядами.
– У активістів виникає багато питань щодо Шевцова і його перебування в Криму в період анексії у березні – травні 2014 року, — звернулась до депутатів Таїса Гайда. — А також скандальних фото із Валуєвим та його дітьми на фоні техніки окупантів. Так само ми з’ясовуємо його реальне знаходження в зоні АТО в складі підрозділу «Луганськ-1» з червня по грудень 2014 року. Я вже не кажу про проросійські сторінки в соцмережах Шевцова та його дружини. Вважаю, це все складає загрозу для нашої Вінниччини, яка межує з Придністров'ям. Бо там перебуває 10-тисячна російська армія, і в разі активних воєнних дій пан Шевцов як начальник поліції Вінницької області може стати заручником ФСБ.
З іншого боку, чи може спокійно почуватися учасник АТО, який живе на Вінниччині, якщо його сім'я — на окупованій території? Прошу депутатів проголосувати за звернення до Президента України, Генерального прокурора та голови СБУ щодо проведення спеціальної перевірки пана Шевцова та відсторонення його від виконання обов'язків на період проведення такої перевірки. Бо за мною і моїм авто вже слідкують, як це було при Янику. Мені вже пропонували чашечку кави та домовленість «жити мирно». Я вже не кажу про погрози і спроби тиснути на активістів за зброю, яку ми офіційно купили та зареєстрували у поліції ще за полковника Куцого. Знаєте, із нині покійним Юрієм Івановичем Куцим у нас були непрості стосунки, але ж не такі... Я вже боюсь за своє життя і якщо зі мною щось трапиться, то ви знаєте, кому все це треба. Але сепаратизм у Вінниці не пройде!
Водночас, депутати облради казали: «На сесії Антон Шевцов не приходить, на так звану презентацію нової поліції жодного депутата облради не запрошували, всі могли спостерігати за присягою копів лише десь з-за огорожі.
Чому немає зустрічі з громадськими активістами? Вінниччина — це територія свободи. Її відстояли майданівці, ризикуючи життям. Тому ми хочемо, щоб хто до нас не приїжджав — мав вливатися в нашу територію свободи слова, а не навпаки — нав'язував нам якісь свої «понятія».
За результатами цих слухань в облраді заступник голови облради Людмила Щербаківська надіслала підполковнику Шевцову офіційне запрошення на зустріч із депутатами... Але він не прийшов! Бо, як сказали в поліції, начальник знаходився на прийомі у Немирівському районі. До речі, з села Нижня Кропивна на Немирівщині родом його дід.
Та, незважаючи на ці аргументи, за допомогою депутатів Опозиційного блоку було провалене звернення по Шевцову до Президента, Генпрокуратури і СБУ. Виявилось, що кілька голосів «зажали» фракції Опоблоку та «Самопомочі», які переконані: що «людині треба дати можливість попрацювати...»
Тому в неділю, 28-го лютого, на площі Небесної сотні зібралось народне вінницьке віче, щоб висловити позицію людей та Майдану до призначення Антона Шевцова. Одночасно активісти почали збір підписів за відставку правоохоронця та розповіли нові подробиці розслідування минулого поліцейського начальника.
– Мене звинувачують у тому, що я «копаю» на Шевцова, бо нас всіх можуть посадити за штурм облради 6 грудня. Це все брехня, — заявила на віче Таїса Гайда. — Днями я дізналась про те, що для того, аби призначити Антона Шевцова головним поліцейським, він мав би мати вищу юридичну освіту. Але у його біографії йдеться про те, що він закінчив Севастопольський технічний університет, і там юридичного факультету немає! Це вже порушення. Він стверджує, що був добровольцем та воював у батальйоні «Луганськ-1». Коли ми почали запитувати хлопців, які там служать, вони скинули фото. Антона Шевцова там нема. Виходить, що він там просто рахувався й, можливо, отримав статус учасника АТО.
Але найцікавіше те, що Шевцов пішов у АТО в званні старшини міліції, а тепер за півтора року вже виріс до підполковника??? Так само ніхто не знає, де був цей поліцейський з березня по червень 2014 року. Хоча нам відомо, що його діти виходили на антиукраїнські мітинги під час анексії Криму. Чому до сьогодні ніхто із керівників не зробив жодної заяви про цю ситуацію? Найстрашніше, що родина Шевцова досі у Севастополі. Якщо завтра почнуть бойові дії у нас, то його рідні стануть заручниками й він, як батько, робитиме все, що скажуть ФСБшники. Якщо не буде заяви про відставку поліцейського, то 10 березня до нашого міста приїдуть всі Автомайдани України.
У цей же день із зони АТО прийшла відповідь комбата «Луганська-1» на запит про службу Антона Шевцова в його підрозділі.
– Ось і перші «ластівки» — результати кадрової роботи обласних УМВС, — відповідає Костянтин Скліфус. — У мережі набирає обертів скандал у зв'язку з призначенням начальником Вінницького УНП колишнього співробітника батальйону «Луганськ — 1» Шевцова А. В. Щоб усім стало зрозуміло, як це відбувається, розповідаю: з самого початку (квітня 2014 р.) я з однополчанами — залишками батальйону «Тимур», що вийшли з окупованого Луганська, в Дніпропетровську на базі «Дніпро-1» збирав наш батальйон. Ці перші списки у мене є (архів). 08. 05. 2014 року нас офіційно оформили як «Луганськ-1» і 29. 05 2014 р. відправили в зону АТО — в Кремінну. Батальйон складався з одних добровольців. У червні 2014-го нас перепідпорядковують ГУ МВС України в Луганській області і набором кадрів починає займатися відділ кадрів УМВС та місцеві райвідділи (в обов'язковому порядку). При цьому вони займаються відновленням в органах міліції колишніх співробітників, раніше звільнених і т.д. Наш батальйонний відділ кадрів працює паралельно з ними. Всіх направляють у навчальний центр у Новопскові, я або хтось із заступників приїжджає раз на місяць, щоб провести співбесіду, і визначаємо, хто підходить, а хто ні. Однак всіх випускників оформляють у батальйон, бо інакше в МВС не потрапити. При цьому до нас у батальйон потрапляють не всі. Є частина співробітників, які не заїжджали в батальйон, а відразу ж потрапляли в УВС та продовжували числитися в батальйоні. Так звані «прикомандировані» та інші. За це я постійно воював з відділом кадрів УВС, так як за списком люди в батальйоні є, а фактично службу не відбувають. У різні місяці кількість таких відряджених було 15-20 чоловік. Всі вони були потім переведені на посади в різні відділи. Ось і виходить, що я як командир батальйону і в очі не бачив таких, як цей. Де він значився — можна буде уточнити у відділі кадрів. А з питання його призначення — спитати потрібно в міністра: хто порадив і навіщо? Хоч би характеристики запросили! Тут видно бардак чи змову... Вінниця — це вам вирішувати!
Не менш цікавою історією, що заплелась у цей скандал, стала жовта сорочка російського боксера та депутата Держдуми Валуєва. Бо, на думку активістів, вона зіпсувала всю «легенду» Антона Шевцова...
Саме в ній Валуєв агітував за «Російську весну» і давав прес-конференцію в Севастополі у березні 2014 року. Цікавий збіг? Може бути, що у Валуєва всі сорочки жовті?
Так само в офіційній біографії Антона є дірка між березнем і червнем 2014 року. І цьому існує одне розумне пояснення, чому він не відразу виїхав на материк, будучи вірним присязі, та водночас викладав фотки Валуєва та парад у Криму 9 Травня в соцмережах. Може, чекав посаду від росіян, але не дочекався та поїхав «на Україну»?
До речі, Арсен Аваков вже пообіцяв таки провести перевірку за цими фактами біографії свого вінницького ставленика. Адже після всіх цих «нестиковок» Антон Шевцов запевнив, що готовий пройти в СБУ тест на «детекторі брехні».
За словами спеців, два із трьох поліграфів можна обманути, коли у відповідальний момент відповіді допитуваний починає кашляти, пити воду, каву... Але нині у наших спецслужб вже є такий детектор із США, який обманути просто нереально. Тому «допитів» на ньому так бояться всі чиновники, корупціонери та зрадники! То коли ж відбудеться допит на «поліграфі» та переатестація Антона Шевцова, як і всього складу поліції Вінниччини?
– Я готовий перевірити головного поліцейського на детекторі, — каже вінницький поліграфолог Ігор Окуленко. — Повірте, мого поліграфа ще ніхто не надурив.
29-го лютого у Вінниці представили нового заступника нового начальника — полковника Олександра Селіверстова — колишнього начальника райвідділу міліції із Стаханова на Луганщині. І до нього у журналістів та громади також є питання по захопленню райвідділів на Луганщині, по наркотрафіку під «дахом» міліції та реальної участі в АТО.
До цього вже двоє заступників із попередньої команди — Роман Мушак і Сергій Сокиран — звільнились.
Чому вінницькі майданівці чинять такий спротив?
Мабуть, тому, що область не з Інтернету знає, що таке набіги «варягів у погонах» після резонансних призначень херсонських та житомирських на керівні посади у міліції Вінниччини. Адже саме тоді на всю Україну звучали історії про приватизовані та продані службові квартири, спиртові та металобрухтові «схеми», раптом «зароблені» гостями на Поділлі дорогі мерси-очкарики та розкішні генеральські «фаетони». Тому так прискіпливо та з осторогою громада Вінниччини після Революції гідності оцінює людські та професійні якості кожного поліцейського — іногороднього чи земляка. Редакція й далі відслідковуватиме із принциповими депутатами та громадськістю продовження цих резонансних подій.
Коли верстався номер, стало відомо, що майданівці попросили допомоги у Саакашвілі, який приїздив до Вінниці, аби об’єктивно допоміг все з’ясувати.
Роман Ковальський, Вікторія Микитюк, Тетяна Кондратьєва
У Вінниці претенденти на "мерське" крісло зможуть перевірити себе на чесність
Як повідомляє Depo.Вінниця, науковець, психолог та громадський активіст Ігор Окуленко, пропонує всім кандидатам на посаду міського голови пройти перевірку на поліграфі.
Питання тестів, на які відповідатимуть кандидати в ході перевірки на детекторі брехні, стосуватимуться сфери боротьби з корупцією.
Ігор Окуленко повідомив, що на сьогодні зробив пропозицію лише одному кандидату в мери. Нині, коли всі кандидати відомі, психолог планує звернутися з подібними пропозиціями і до них.
За перевірку на поліграфі, замовники будуть розраховуватись самі, а результатами розпоряджатися на власний розсуд.
Більше новин про життя регіону читайте на Depo.Вінниця.
на детекторі брехні, але ті злякались
Вінничанин Ігор Окуленко працює спеціалістом-поліграфологом з 2010 року. Саме цей чоловік, коли відбувались громадські слухання із приводу претендентів на посади головних лікарів, запропонував їм пройти тест на поліграфі. Тоді ті прилюдно погодились.
– Хто із лікарів вже пройшов тест на детекторі брехні, а хто до сих пір відмовляється? Взагалі як губернатор та голова обласної ради відреагували на цю пропозицію?
– Дійсно, на громадських слуханнях та під час засідання чотирьох комісій Вінницької обласної ради я запропонував пройти тест на поліграфі у причетності до корупції. Всі були «за», але досі ніхто не пройшов його. Я їм дзвонив. Тетяна Антонець сказала, що ще нічого не зрозуміло. Василь Паненко трубку не бере. Валерій Бабійчук питав, чи маю я кваліфікацію й навіщо це мені. Головний лікар обласного дитячого будинку «Малятко» Надія Андрієвська відмовилась, від обласного патологоанатомічного бюро Любов Холод відповіла, що немає доцільності, Олександр Жупанов досі думає, погодився лиш Максим Третьяков. Вже був призначений день, але тоді його колектив не пустив на роботу й тест відклали. Головний лікар обласного онкологічного диспансеру Володимир Шамрай та обласного клінічного диспансеру радіаційного захисту населення Василь Доценко погодились, але поки що це усно. Коли ще вибирали голову департаменту охорони здоров'я, то я порадив Анатолію Олійнику провести їм тести на поліграфі. Він сказав, що поки що не будемо, а тих решту варто. Ви бачите, як ту решту перевірили. Невигідно це їм
– Як взагалі відбувається проходження тестів на детекторі брехні? Довго до цього готуєтесь? Й скільки то коштує?
– Людина-замовник розповідає ситуацію, я складаю тести. Питань може бути 3-5, але подаю їх у 12-30 варіантах. Суть та, лиш слова інші. Замовника та того, кого тестую, саджу поряд. Знімаю на камеру. Результати повідомляю вже наступного дня. Бо раз було таке, що відразу сказав, то чоловік ледь не вбив ту жінку. Коштує тестування на детекторі від 500 гривень й вище.
– Компанії які найчастіше замовляють у вас перевірки на детекторі? Чи є серед клієнтів публічні особи?
– Наприклад, у Приватбанку, СБУ, МВС вже давно перевіряють кадри на поліграфі. Й це нормально. У нас це поки не прижилось так. Хоча я б у всі державні та комунальні установи направив спеціалістів-поліграфологів. А у судді ще б відкрито знімав засідання на відеокамеру. Тому що міміка, пантоніміка багато про що говорять. Тому в основному працюю із комерційними структурами, приватними фірмами. У Кодексі праці є пункт про те, що керівник має право вас перевірити на детекторі. Якщо на фірмі відбувається крадіжка, відразу до мене звертаються. Часто приїздять сімейні пари через підозри у зраді. Як чоловіків, так і жінок порівну. Із сіл теж вистачає клієнтів. Їхні проблеми зазвичай через крадіжки серед родичів. Публічні люди звертаються, але політиків серед них немає, бояться. Єдиний, хто раніше погодився пройти тест на поліграфі, був Петро Порошенко. Але нині він мовчить.
– Чи пропонували Вам коли-небудь хабарі, щоб «відбілити» чиєсь ім'я?
– Навіть якби пропонували, то це зробити неможливо. Адже внести зміни у дані, які у таблиці, просто неможливо.
– Із ким вам нецікаво працювати або було таке, що ви призупиняли проходження тесту?
– Особи, яким ще немає 18 років, мають неповну дієздатність. Тому який сенс щось із ними проводити? Не працюю із правоохоронцями. У них є там свій спеціаліст. Але їм теж невигідно це. Вони працюють у системі обвинувачення, істина їм не потрібна. Є люди, які перед тестами випивають сто грамів для хоробрості, заспокійливе, палять цигарки. Звісно, це вплине на результат, тому тестування зупиняю.
Вікторія СНІГУР